2007-2008 Premier Men

2007/08 Premier Team 2008/09 Premier Team 2009/10Premier Team 2010/11 Premier Team 2010/11 Premier Team 2012/13 Premier Team 2013/14 Premier Team 2014/15 Premier Team 2015/16 Premier Team 2016/17 Premier Team 2017/18 Premier Team 2018/19 Premier Team


Back (l to r):- Ben Gamble, Ricky Joseph, Josh McLauchlin, Richard Gilhooly, Roger Fouhy,
                       John Peters, Robert Sewell (absent Josh Brodie)
Front (l to r):- Phil Parker, John Francis, Lance Dry(c), Scott Golder, Jeremy Dean

Premier Team Stats



2007/2008 Season Results

Date Opposition Ground Result Highlights
13 Oct Taita VIC Cycles Fraser 7A
Game
Cancelled

 
20 Oct Naenae Old Boys Kilbirnie 1A
Easts 184
Naenae 185-2
Loss by 8 Wickets

John Francis 79
22 Oct North City Linden A Easts 215-8
North City 214
Win by 1 run

Jeremy Dean 58
Richard Gilhooly 5-42
Josh Brodie 3-49

27 Oct Karori The Establishment Kilbirnie 1A Easts 226-8
Karori 203
Win by 23 runs

John Francis 89*
Joe Consedine 33
Josh Brodie 4-41

3 Nov Upper Valley Kilbirnie 1
Easts 168
Upper Valley 115
Win by 53 runs

Robert Sewell 32
Lance Dry 3-5
10 Nov Onslow Nairnville 1 Easts 89-5
Onslow 87
Win by 5 wickets

Robert Sewell 32*
Ricky Joseph 4-26
Lance Dry 3-9

17 Nov Petone-Riverside Kilbirnie 1 Easts 354-5
Petone 93
Win by 261 runs

Phil Parker 155
Jeremy Dean 30
John Francis 45
Josh Brodie 64*
Roger Fouhy 4-6
Richard Gilhooly 3-29

24 Nov & 1 Dec Taita VIC Cycles Kilbirnie 1 Easts 311 & 116-6
Taita 143 & 280
Win by 4 wickets

Josh Brodie 147
Scott Golder 38
Joe Consedine 33
Roger Fouhy 3-55
Lance Dry 4-4 & 3-45
John Francis 69*
Richard Gilhooly 5-71

28 Nov "20/20" Hutt Districts Kilbirnie Win by 17 runs
Jeremy Dean 71
John Francis 75
Lance Dry 3-54

5 Dec "20/20" Stokes Valley Kilbirnie
Easts 240-5
Stokes Valley 128-9
Win by 112 runs

Scott Golder 124
Phil Parker 46
8 & 15 Dec Upper Valley Barton Oval Easts 270 & 62-1
U Valley 154 & 177
Win by 9 wickets

Ricky Joseph 3-60 & 31*
Lance Dry 3-4 & 5-49
Scott Golder 61
John Francis 55
Richard Gilhooly 3-44

12 Dec "20/20" Upper Valley Kilbirnie
Easts 141-7
Upper Valley 140-9
Win by 3 wickets

Scott Golder 70*
22 Dec "1 Day Final" Naenae Basin Reserve Easts 236-9
Naenae 238-9
Loss by 2 runs

Roger Fouhy 6-38
Josh Brodie 108

Josh Stuart 47

"20/20" Final Wainuiomata Kilbirnie
Easts 134-8
Wainui 135-9
Loss by 1 wicket

Robert Sewell 32
Lance Dry 4-26
12 & 19 Jan Karori Karori 1 Easts 210 & 111
Karori 141 & 183-8
Loss by 2 wickets

Scott Golder 126
Lance Dry 5-41

Roger Fouhy 3-45
Phil Parker 34

26 Jan & 2 Feb Naenae Old Boys Petone 5 Easts 113 & 186-4
Naenae 311-9
Drawn game

Lance Dry 6-47
Doug Pollock 31
Phil Parker 50
Scott Golder 71*

10 & 16 Feb North City Kilbirnie 1 Easts 209-9 & 44-5
North City 290-9 decl & 174
Drawn game

Josh Brodie 41
John Francis 35
Richard Gilhooly 3-81
Lance Dry 3-48 & 3-64
Roger Fouhy 3-38

23 Feb & 1 Mar Petone-Riverside Petone 1 Easts 285-8 decl & 150-6 decl
Petone 194-9
Rain - Drawn game

Jeremy Dean 90
Josh Brodie 58
John Francis 60
Robert Sewell 39
Scott Golder 82*
Roger Fouhy 5-86

8 & 15 Mar Onslow Kilbirnie 1 Easts 111 & 94-8
Onslow 130 & 73
Win by 2 wickets

Roger Fouhy
6-48 & 7-27 (13-75)

Phil Parker 43
John Francis 37

21, 22 & 23 Mar PEARCE CUP
FINAL
North City
Kilbirnie 1 North City 181-10 & 234-10
Easts 385-10 & 32-3
Win by 8 wickets

Roger Fouhy
6-52 & 5-98 (11-150)

Phil Parker 35
John Peters 110
Robert Sewell 65
Lance Dry 70
Extras 35