Top 10 Batters Top 10 Wickettakers Best Wicket Partherships Fifties Centuries Fifties 10 wicket bags 5 wicket bags Hattricks Catches / Stumpings / Run Outs Fours / Sixes Record Holders








PREMIER MEN HONOURS BOARD - CENTURIES

Easts Premier Team players in Wellington Cricket Premier competition since the Club’s establishment in the 1993-1994 season
but EXCLUDES National Club Cricket Championships games.

Information last updated Sunday 31 March 2019

Note :- You may need to REFRESH this page to view the latest results.

Runs Batsmen Opposition Game Type Season
242* Charlie Thurston Hutt Districts Two Dayer 2018-2019
201* Jamie Gibson Karori Two Dayer 2014-2015
166   Robert Sewell Onslow Two Dayer 2005-2006
157* Steven Spoljaric Upper Hutt Two Dayer 2008-2009
155   Phil Parker Petone-Riverside One Dayer 2007-2008
155   Ben Orton Johnsonville Two Dayer 2017-2018
149* Scott Golder Naenae Three Day Final 2007-2008
149* Josh Brodie Wellington U19 One Dayer 2011-2012
147   Josh Brodie Taita Two Dayer 2007-2008
146   Ronald Karaitiana Onslow Two Dayer 2012-2013
146   Jamie Gibson Pukekohe Metro - NCCC One Dayer 2014-2015
144   Lauchie Johns Hutt Districts Two Dayer 2013-2014
144   Fraser Colson Kaikorai - NCCC One Dayer 2015-2016
1414   Stephen Mather Taitai Two Dayer 2000-2001
139   Scott Golder Upper Valley One Dayer 2004-2005
136* Chamika Gajanayaka Collegians Two Dayer 2012-2013
135   James Lowe Taita Two Dayer 2005-2006
132   Jeremy Dean Petone-Riverside One Dayer 2005-2006
130* Jamie Gibson Upper Hutt Two Dayer 2011-2012
129* Jeremy Dean Hutt Districts Two Dayer 2009-2010
127   Tim Boyer ??? Two Dayer 2001-2002
126   Scott Golder Karori Two Dayer 2007-2008
124   Scott Golder Stokes Valley Twenty20 2007-2008
124   Jamie Gibson Collegians One Dayer 2018-2019
123* Jeremy Dean Onslow Two Dayer 2006-2007
123* Alecz Day Collegians Two Dayer 2015-2016
123   Niranjan Naguleswaran Collegians Two Dayer 2010-2011
122   Jamie Gibson Johnsonville Three Day Final 2017-2018
118   Josh Brodie University Two Dayer 2009-2010
117* Scott Golder Onslow One Dayer 2006-2007
117   Ankur Bassi Collegians Two Dayer 2012-2013
117   Jeremy Dean Kaikorai - NCCC One Dayer 2012-2013
117   Josh Brodie Hutt Districts Two Dayer 2013-2014
117   Jamie Gibson Taita Three Day Final 2014-2015
116* Phil Parker Karori Two Dayer 2008-2009
116   Luke Georgeson Johnsonville Three Day Final 2017-2018
114   John Francis Upper Valley Two Dayer 2005-2006
114   Sam Maclauchlan Karori Three Day Final 2010-2011
113   Ben Orton Parnell - NCCC One Dayer 2012-2013
112   Jeremy Dean Parnell - NCCC One Dayer 2012-2013
111* Lance Dry North City Two Dayer 2010-2011
111   Scott Golder Hutt Districts One Dayer 2006-2007
111   Josh Brodie Karori Two Dayer 2008-2009
110   John Peters North City Two Dayer 2006-2007
110   Luke Georgeson Petone-Eastbourne Two Dayer 2018-2019
108* Josh Mclauchlan Naenae One Dayer 2007-2008
108   Josh Brodie Naenae One Day Final 2007-2008
108   Jamie Gibson Hutt Districts Two dayer 2018-2019
107   Jeremy Dean Naenae One Dayer 2008-2009
107   Ben Orton Taita One Dayer 2017-2018
105* Jeremy Dean Hutt Districts Two Dayer 2015-2016
105   Stephen Fleming Karori Two Dayer 2002-2003
105   Jamie Gibson Suburbs New Lynn - NCCC One Dayer 2013-2014
103* Scott Golder Onslow Two Dayer 2008-2009
103* Niranjan Naguleswaran Taita Two Dayer 2010-2011
103   Scott Golder Hutt Districts One Dayer 2009-2010
103   Scott Golder Hutt Districts One Dayer 2010-2011
103   Ben Orton North City One Dayer 2013-2014
103   Lauchie Johns Johnsonville Three Day Final 2017-2018
101* Scott Golder Hutt Districts Two Dayer 2009-2010
101   Ronald Karaitiana Wainuiomata One Dayer 2012-2013
101   Jamie Gibson Universty Two Dayer 2017-2018
100* Jimad Khan Taita One Dayer 2014-2015